Scroll Top
تحلیل قیمت بیت کوین با بررسی وضعیت شبکه؛ آیا قدرت خرس‌ها کم شده است؟

تحلیل قیمت بیت کوین با بررسی وضعیت شبکه؛ آیا قدرت خرس‌ها کم شده است؟

همزمان با بروز نشانه‌هایی از صعودی شدن بازار بیت کوین، داده‌های برگرفته از شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای حاکی است که فروش گسترده فعلی رو به پایان است؛ کم‌شدن فشار فروش در بازار معمولاً به‌معنی کاهش قدرت فروشندگان است.

به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین پس از آنکه در ۱۹ ماه مه (۲۹ اردیبهشت) از ۴۲,۶۰۰ دلار به ۳۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد، وارد فاز تثبیت قیمت شده است. این ارز دیجیتال به‌سرعت قیمت ازدست‌رفته خود را بازیافت و توانست کانال ۴۰,۰۰۰ دلار را پس بگیرد، اما از ثبت یک جهش صعودی قاطع به بالای این سطح مقاومت ناتوان ماند و تا لحظه نگارش این خبر نیز همچنان در زیر ۴۰,۰۰۰ دلار زمین‌گیر شده است.

حرکات اخیر قیمت بیت کوین را در بهترین حالت می‌توان متزلزل توصیف کرد و معامله‌گران هیچ نشانه روشنی از رویکرد کوتاه‌مدت خود آشکار نکرده‌اند. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که اگر بیت کوین موفق به عبور از ۴۰,۰۰۰ دلار نشود، کاملاً محتمل است که در روزهای آینده به ۲۰,۰۰۰ دلار سقوط کند.

نمودار بیت کوین

اما تعدادی از شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای داستان دیگری را روایت می‌کنند. یکی از جالب‌ترین آن‌ها که بیت کوین را هنوز در روند صعودی می‌داند، این است که هولدرهای طولانی‌مدت بیت کوین و آدرس‌های تجمعی آن در طول سقوط قیمت اخیر مشغول جمع‌آوری بیت کوین‌های بیشتر بودند.

علاوه بر این، شاخصی به نام شاخص SOPR نشان می‌دهد که درمجموع دیگر هیچ بیت کوینی در بازار در وضعیت ضرر فروخته نمی‌شود.

شاخص SOPR که به معنای نرخ سود خروجی‌های تراکنش خرج‌شده است، نشان‌دهنده سود و زیان تحقق‌یافته در یک بازه زمانی مشخص برای همه سکه‌هایی است که در زنجیره نقل‌وانتقال یافته‌اند. نهاد نیز در تحلیل‌های گلاسنود به خوشه‌هایی از آدرس‌هایی گفته می‌شود که حجم دارایی‌های بیت کوینی مشابهی دارند.

در همین حال، داده‌های درون‌زنجیره‌ای حاکی است که صرافی‌ها شاهد افت در ذخایر خود بودند. این امر حکایت از آن دارد که معامله‌گران در حال برداشت و انتقال دارایی‌های دیجیتال خود به کیف پول‌های سرد و یا سپرده‌گذاری مجدد آن‌ها در استخرهای نقدینگی دیفای برای کسب سود بیشتر بوده‌اند.

اگرچه ممکن است چشم‌انداز کوتاه‌مدت به سمت فروشندگان متمایل باشد، اما سه شاخص درون‌زنجیره‌ای که در پایین به آن‌ها پرداخته‌ایم، نشان می‌دهند که قیمت بیت کوین می‌تواند در روند بهبودی باشد.

بیت کوین: شاخص عمر خروجی‌های تراکنش خرج‌شده (SOAB)

اصلاح قیمت بیت کوین به سه نوع واکنش در بازارهای آنی ارزهای دیجیتال منجر شد. اولی فروش هیجانی توسط معامله‌گران کوتاه‌مدت بود که احتمالاً به خاطر اینکه بیت کوین را در قیمت‌های نزدیک به سقف خریده بودند، اقدام به فروش می‌کردند تا ضرر خود را به حداقل برسانند.

واکنش دوم از سوی هودلرهایی بود که تصمیم به حفظ موجودی بیت کوین خود گرفتند. آن‌ها اعتقاد راسخ خود را در رویکرد صعودی طولانی‌مدت درباره بیت کوین نشان دادند که ناشی از شاخصه‌های حمایتی بنیادهای اقتصاد کلان، مانند نرخ بهره بسیار پایین، بازده پایین اوراق قرضه دولتی، ترس از تورم و کاهش ارزش دلار آمریکا، بود و باعث جذابیت دارایی‌های پوششی نظر بیت کوین برای نگهداری طولانی‌مدت شد.

بهترین راه برای کسب ثروت از بیت کوین خسته‌کننده است. دو مرحله سریع و ساده دارد:

۱. خرید

۲. هودل کردن

واقعاً به‌همین سادگی است.

واکنش سوم ترکیبی از هودل و جمع کردن بود که در فرایند آن، معامله‌گران با استفاده از افت قیمت بیت کوین مقدار بیشتری از این ارز دیجیتال را با «تخفیف» خریداری کردند.

شاخص‌های مختلف درون‌زنجیره‌ای حاکی از تفاوتی عظیم بین ذخایر بیت کوین دارندگان کوتاه‌مدت و دارندگان بلندمدت در جریان سقوط قیمت است.

به‌عنوان مثال، نمودار «بیت کوین: شاخص عمر خروجی‌های تراکنش خرج‌شده» (Bitcoin: Spent Output Age Bands) که در زیر می‌بینید، نشان می‌دهد که حجم فروش سکه‌هایی که عمری بین یک روز تا یک هفته داشتند، در هفته گذشته بیشتر بوده است. این سکه‌ها مدام وارد بازار و از آن خارج می‌شدند که دقیقاً نشان‌دهنده نوسان بالای قیمت در هفته گذشته است.

در همین حال، سکه‌هایی که برای یک تا سه ماه و سه تا شش ماه خرج نشده بودند نیز در جریان سقوط قیمت اخیر تغییر آدرس می‌دادند.

تحلیل قیمت بیت کوین با بررسی وضعیت شبکه؛ آیا قدرت خرس‌ها کم شده است؟

شاخص SOAB یکی از معیارهای گلاسنود است که سکه‌های خرج‌شده را براساس عمر آن‌ها (فاصله خرید تا فروش) دسته‌بندی کرده و به‌صورت باندهای رنگی در مقایسه با کل سکه‌های جابجاشده در نمودار نمایش می‌دهد. به بیان ساده، این نمودار، شمایی کلی از وضعیت نگهداری بلندمدت بیت کوین را ارائه می‌دهد.

نمودار بیت کوین

یکی دیگر از معیارهای گلاسنود (Glassnode) بنام «بیت کوین: عرضه کل نگهداری‌شده توسط دارندگان بلندمدت» (Bitcoin: Total Supply Held by Long-Term Holders) نشان می‌دهد که دارندگان بلندمدت، یعنی موجودیت‌هایی که بیت کوین را به مدت بیش از شش ماه حفظ می‌کنند، بیشترین منفعت را از سکه‌های فروخته‌شده توسط نگه‌دارندگان کوتاه‌مدت بردند.

نمودار بیت کوین

آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano)، هم‌بنیان‌گذار مورگان کریک دیجیتال (Morgan Creek Digital)، در یادداشت هفتگی خود برای مشتریان نوشت:

دارندگان بلندمدت در حال افزودن به موقعیت‌های سرمایه‌گذاری خود هستند، دارندگان كوتاه‌مدت در حال فروش هستند، برخی از آن‌هایی که در دسته كوتاه‌مدت جای داشتند در این معیار به آستانه ۱۵۵ روز رسیده‌اند و اكنون در دسته بلندمدت قرار گرفته‌اند.

این واگرایی حاکی از ثبات طولانی‌مدت در قیمت بیت کوین است، زیرا شمار بیشتری از دارندگان جدی‌تر این ارز دیجیتال موقعیت خود را در مقابل بحران جاری در اقتصاد کلان حفظ کرده‌اند.

کاهش موجودی بیت کوین در صرافی‌ها

ذخایر خالص بیت کوین در صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز در هفت روز گذشته کاهش یافته است که نشان می‌دهد شمار بسیار کمتری از معامله‌گران اکنون قصد فروش بیت کوین‌های خود را دارند.

این معیار به یک رفتار رایج در میان معامله‌گران اشاره دارد. آن‌ها فقط زمانی بیت کوین خود را به کیف پول صرافی واریز می‌کنند که می‌خواهند آن را با ارز فیات یا دارایی‌های دیجیتال دیگر مبادله کنند. در نتیجۀ چنین رفتاری، ذخایر بیت کوین در پلتفرم‌های معاملاتی افزایش می‌یابد.

نمودار بیت کوین

برعکس، حجم بالای برداشت بیت کوین از صرافی‌ها حاکی از آن است که معامله‌گران تصمیم به نگهداری بیت کوین‌های خود گرفته‌اند. این بدان معناست که بیت کوین با فشار فروش فوری در بازار مواجه نخواهد شد. این همان چیزی است که تازه‌ترین داده‌های گلاسنود نشان می‌دهد.

افزایش آدرس‌ها و موجودی‌های تجمعی بیت کوین

تعداد کل آدرس‌های تجمعی و موجودی کیف پول آن‌ها در حال افزایش است. آدرس تجمعی به آدرسی گفته می‌شود که حداقل دو تراکنش بیت کوین دريافت کرده اما هیچ‌گاه بیت کوینی از آن خارج نشده است.

نمودار بیت کوین

تعداد این آدرس‌های تجمعی در هفت روز گذشته افزایش یافته و ۷,۴۳۰ کیف پول جدید به این فهرست اضافه شده است.

معیار دیگری بنام «بیت کوین: عرضه نگهداری‌شده توسط موجودیت‌های دارای ۰.۰۱ تا ۰.۱ بیت کوین» (Bitcoin: Supply Held by Entities with Balance ۰.۰۱ – ۰.۱) نشان می‌دهد که در جریان سقوط قیمت بیت کوین کاربران جدیدی وارد شبکه این ارز دیجیتال شده‌اند. علاوه بر این، عرضه نگهداری‌شده در آدرس‌هایی که بین ۰.۰۰۱ تا ۱ واحد بیت کوین دارند به‌صورت پیوسته رشد کرده است که نشان می‌دهد علاقه سرمایه‌گذاران خرد به بیت کوین رشد مداومی داشته است.

نمودار بیت کوین

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب