Scroll Top
۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

به نظر می‌رسد بعد از یک خواب زمستانی، بازار ارزهای دیجیتال از این خواب بیدار شده است. قیمت بیت کوین، گرانترین ارز جهانی این بازار، تا به امروز نسبت به دسامبر سال ۲۰۱۸ حدود ۸۵ درصد افزایش داشته است و به نظر می‌رسد این افزایش قیمت هنوز ادامه داشته باشد.

سوال اینجاست که قیمت این ارز تا چه حدی می‌تواند بالا رود؟ ارزهای دیجیتال از وعده‌ی سازنده‌های خود، یعنی راه حلی برای پرداخت‌های غیرمتمرکز، فاصله‌ی زیادی دارند و چندان مورد مقبولیت واقع نشده‌اند.

چه بخواهیم چه نخواهیم، بازار صعودی بیت کوین به یک چیز بستگی دارد؛ تکنولوژی بلاک چین، کاربردهایی دارد و هر وقت کاربردی وجود داشته باشد، فرصت‌هایی هم نمایان می‌شوند.

۱- بیت کوین، دروازه‌ی ارزهای دیجیتال

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

کاملاً بدیهی است که بیت کوین دروازه‌ی دنیای ارزهای دیجیتال است. بیت کوین شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال کره‌ی زمین است. نمی‌توانیم از این موضوع بگذریم که بیت کوین سرخط اصلی شبکه‌های خبری است و یک نماینده‌ برای کل بازار ارزهای دیجیتال است.

مطالعات انجام شده توسط YouGov.Omnibus که سال گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد میزان آگاهی مردم آمریکا از بیت کوین به ۸۰ درصد رسیده است. در رتبه بعدی اتریوم با ۱۳ درصد قرار دارد. همچنین مطالعات دیگر نشان می‌دهد که ۱۸ درصد از دانشجویان آمریکایی بیت کوین دارند و ۲۶ درصد هم مایل به گذراندن دوره‌ی آموزشی درباره‌ی ارزهای دیجیتال هستند. نکته‌ی حائز اهمیت تنوع مدرک تحصیلی متقاضیان است.

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

هیچ تضمینی نیست که مردم آمریکا از ارزهای دیجیتال و بیت کوین استفاده کنند، ولی این اطلاعات چیز دیگری را نشان می‌دهند. بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال مفید هستند و آگاهی مردم در حال گسترش است.

۲- بیت کوین باثبات‌ترین ارز دیجیتال است

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

نمی‌خواهم بگویم که قیمت بیت کوین باثبات است چون در حال حاضر واقعاً این‌طور نیست. قیمت بیت کوین به‌شدت نوسان دارد ولی این نوسان در حال کاهش است. نرخ هش و حجم بازار بیت کوین هر دو تثبیت شدند و به مرحله‌ی رضایت‌بخشی رسیده‌اند.

نوسان

وقتی به نمودار بیت کوین در تایم فریم هفتگی نگاه می‌کنیم و از اندیکاتور باند بولینگر ( Bollinger Band – مناسب‌ترین اندیکاتور برای اندازه‌گیری نوسان) استفاده می‌کنیم، متوجه می‌شویم که باریک‌ترین باندها طی دو سال گذشته در ماه اخیر شکل‌ گرفته‌اند. بر اساس گزارش مارکت‌واتچ، در ماه گذشته بیت کوین رکورد دومین کاهش نوسان خود را در چندین سال اخیر شکست که این مقدار فقط ۷/۸ درصد است؛ اما نکته‌ی قابل توجه اینجاست که بیت کوین قبل از هر جهش خود معمولا به کمترین میزان نوسان می‌رسد.

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

 

نرخ هش (Hash Rate)

نرخ هش، مقدار قدرت محاسباتی، در شبکه‌ی بیت کوین است. بعد از رکورد نرخ هش بیت کوین در سال ۲۰۱۸، همراه با سقوط بازار ارزهای دیجیتال، نرخ هم به‌شدت کاهش پیدا کرد. نرخ هش به این دلیل کاهش پیدا کرد که ماینر‌ها دیگر نمی‌توانستند به راحتی درآمد کسب کنند و  عملاً از وضعیت خود ترسیدند زیرا که فرصت‌های دیگری در بلاک‌ چین‌های دیگر پیدا وجود داشت. نرخ هش در زمان بیشترین مقدار در ۲۰۱۸ تاکنون تثبیت شده است که دلالت بر ادامه‌ی حمایت توسط شبکه دارد.

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

تسلط بیت کوین بر بازار

تسلط بیت کوین بر بازار به معنی ارزش آن نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر است. در ابتدا بیت کوین تنها ارز دیجیتال بازار بود و ۱۰۰ درصد از بازار را تصاحب کرده بود ولی درحال حاضر اوضاع عوض شده. در ابتدای سال ۲۰۱۷ این بازار سیلابی از توکن‌ها و سکه‌‌های جدید بود که سهم بازار بیت کوین را کاهش داده بودند. بسیاری از این ارزها نابود شده‌اند و بسیاری دیگر آن زرق ‌و برق ابتدای خود را ندارند و بیت کوین بر آن‌ها غلبه کرده است. میزان تسلط بیت کوین بر بازار بیش از ۵۰ درصد است درحالی که اتریوم فقط ۱۰ درصد است.

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

 

۳- رشد زیرساخت‌ها

زیرساخت‌های بیت کوین در حال رشد هستند. نه فقط توسعه‌دهندگان و جامعه‌ی بیت کوین در حال توسعه‌ی شبکه‌ی بیت کوین هستند، بلکه دیگر پروژه‌های مربوط به بیت کوین در دست اقدام هستند. جالب اینجاست که بسیاری از تکنولوژی‌ها برای ترویج بیت کوین از بلاک چین دیگر استفاده می‌کنند. تکنولوژی‌هایی همچون OmiseGo و ریپل (XRP) بر بستر شبکه‌های دیگر ساخته‌ شده‌اند و امکان مبادله‌ی اتمی (Atomic Swap) به‌صورت برون‌مرزی برای ارزهای دیجیتال و پول فیات را می‌دهند.

اخیرا هم یک استارتاپ درگاه پرداختی ارزهای دیجیتال، اعلام کرد که امکان خرید از آمازون از طریق بیت کوین را فراهم کرده است. واضح است که این اقدام به معنی پذیرش مستقیم بیت کوین توسط آمازون نیست؛ بلکه فقط این استارتاپ مبادله پول فیات و ارز دیجیتال را برای خرید تسهیل می‌نماید. این شرکت انتظار دارد تا ظرف دو سال آینده به تمام فروشگاه‌های مجازی خدمات پرداخت ارز دیجیتال خود را ارائه دهد.

۴- علاقه‌ی سازمان‌ها

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

حتی اگر بیت کوین به‌عنوان سرمایه‌گذاری خرد مورد توجه قرار بگیرد، ولی در اصل مورد علاقه‌ی سازمانی است. یکی از مثال‌های آن بکت (Bakkt) است. در طولانی مدت، بکت شریک غول مالی دنیا یعنی ICE، به‌منظور ایجاد صرافی با‌ خدمات‌دهی کامل، کیف پول، پلتفرم مبادلاتی و توافق سازمانی راه‌اندازی می‌شوند. این اقدام می‌تواند زیرساختی برای تنظیم مقررات CTFC و ETF، باشد.

راه‌اندازی این پلتفرم به دلیل مشکلات قانونی دو بار به تاخیر افتاد؛ اما هنگامی که این مشکلات حل شود، کنترل دسترسی CTFC به مبادلات ارزهای دیجیتال و قرارداد‌های آتی فیزیکی بیت کوین را می‌دهد.

باوجود قرارداد‌های آتی بکت، بیت کوین هنوز هم در بورس کالای شیکاگو قوی است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) اعلام کرد که پذیرش ETF برای بیت کوین اجتناب‌ناپذیر است و تقریبا بیش از نیمی از این برنامه‌ها از جمله Van Eck، Bitwise و برادران وینکلوس در دست اقدام هستند.

افرادی همچون تام لی هنوز به آینده‌ی این بازار و تکنولوژی ایمان دارند. لی معتقد است شاخص فلاکت بیت کوین (BMI) نشان از آغاز بازار صعودی است. به‌ گفته‌ی وی ممکن است در کوتاه‌مدت تمایل به آلت‌کوین برخلاف میل بیت کوین عمل کند ولی در بلند‌مدت همچنان تصویر بازار صعودی است.

۵- بیت کوین، ارزی نایاب

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

بیت کوین نایاب است و در آینده نایاب‌تر هم می‌شود. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین قرار است که وجود داشته باشد. هیچ بانکی برای چاپ بیت کوین وجود ندارد، فقط همین مقدار است. تا به امروز حدود ۱۷/۶ میلیون بیت کوین استخراج شده است که حدود ۸۵ درصد از کل بیت کوین‌هاست؛ پس مقدار زیادی برای استخراج باقی نمانده است. از این مقدار استخراج شده چیزی حدود ۲/۴ تا ۶ میلیون بیت کوین یا غیرقابل برگشت هستند یا برای همیشه از دست رفته‌اند؛ این بدان معنی است که این بیت کوین‌ها در شبکه‌ی بلاک چین وجود دارند ولی غیرقابل دسترس یا استفاده نشده هستند. استفاده نشده به معنی کیف پولی است که شخص فراموش کرده استفاده کند و غیرقابل استفاده به معنی فراموشی رمز یا کلید خصوصی است.

شاید باورش برایتان سخت باشد ولی بعضی‌ها از روی عمد کوین خود را می‌سوزانند. این عمل سوزاندن سکه (Coin Burn) خوانده می‌شود و برای انتقال مقداری از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر استفاده می‌شود.

اصول سوزاندن سکه این‌طور است که برای مثال شما یک توکن جدید می‌سازید که ارزش کل بازار آن در فروش اولیه ۱۰۰۰ دلار است و در ازای آن مقدار ۱۰۰۰ دلار بیت کوین را می‌سوزانید. این عمل به‌طور عمومی انجام می‌شود، بدین‌صورت که این مقدار بیت کوین وارد کیف پولی می‌شود که کلید دسترسی آن به‌صورت رمزنگاری برای همیشه از دست رفته است.

نصف شدن پاداش استخراج

در سال آینده (۲۰۲۰) پاداش استخراج برای ماینر‌ها نصف می‌شود. نصف شدن پاداش استخراج (Halving) هسته‌ی کد بیت کوین است و برای تضمین حفظ ماینر‌ها برای طولانی‌ترین مدتِ ممکن است. درنهایت، نصف شدن منجر به کاهش استخراج بیت کوین در ازای ساخت بلاک جدید است که در سال ۲۰۲۰ این مقدار از ۱۲/۵ به ۶/۲۵ می‌رسد.

پیش‌بینی بازار صعودی

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

در پایین‌ترین حالت، بر فرض این‌که بیت کوین‌های دیگری از دست نرود؛ در بهترین حالت تعداد ۱۵ میلیون بیت کوین کل سهام بازار را تشکیل می‌دهد. در پایان سال گذشته حدود ۳۲ میلیون کیف پول وجود داشت که این مقدار کمتر از ۰/۵۰ درصد از کل مردم جهان است. یعنی کمتر از ۰/۵۰ درصد از ۱۰۰ درصد مردم دنیا دسترسی به بیت کوین دارند. لازم به ذکر است برای افزایش قیمت نیاز به تقاضای چندان بالا نیست.

در حال حاضر قیمت بیت کوین بالاتر از محدوده‌ی ۵,۱۰۰ دلار قرار دارد و مقاومت پیش‌روی فعلی ۵,۸۰۰ دلار است. اگر این مقاومت‌ها شکسته شوند انتظار قیمت ۸,۰۰۰ دلاری دور از انتظار نیست. بعد از این وقایع، احتمال پوشش رسانه‌ای و ترس از دست دادن خرید وجود دارد. هدف بلندمدت ۲۰,۰۰۰ دلار است.

این بازار تا به امروز ثابت کرده است که می‌تواند از هدف‌های بلندمدت عبور کند و هنگامی‌که از این سطوح بالاتر رود تعیین قیمت‌های ۵۰,۰۰۰ دلاری و ۱۰۰,۰۰۰ دور از انتظار نیست.

۵ دلیل برای بازگشت بیت کوین به قیمت ۲۰ هزار دلار

منبع:seekingalpha

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب