Scroll Top
آینده قیمت بیت کوین قبل و بعد از سومین هاوینگ چگونه خواهد بود؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند

آینده قیمت بیت کوین قبل و بعد از سومین هاوینگ چگونه خواهد بود؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند

چند روز پیش، قیمت بیت کوین طی حدود ۴۸ ساعت با رشدی ۲۲ درصدی، از ۷,۷۰۰ دلار به حدود ۹,۵۰۰ دلار رسید. پس از آن، بازار کمی اصلاح شد و پادشاه ارزهای دیجیتال به زیر ۹,۰۰۰ دلار رفت.

به گزارش کوین تلگراف، تمام داده‌های کلیدی، از جمله داده‌های بازار نقدی (معاملات معمولی در صرافی‌ها)، داده‌های قراردادهای آتی و تقاضای سازمانی (سرمایه‌گذاری شرکت‌ها)، نشان می‌دهد که جهش قیمت از سطوح ۳,۰۰۰ دلار به ۸,۰۰۰ دلار، کاملاً طبیعی بوده است. تقاضای واقعی سرمایه‌گذاران کوچک و شاید نهنگ‌ها، در کنار نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین (هاوینگ)، عواملی بودند که بر قدرت روند صعودی افزودند.

این‌که آیا رشد قیمت از ۸,۰۰۰ تا ۹,۵۰۰ دلار طبیعی یا به علت سفارشات جعلی در بازار آتی بوده است، مشخص نیست. طبق داده‌های بنیاد Skew، در زمان صعود قیمت بیت کوین از ۸,۰۰۰ تا ۹,۵۰۰ دلار، حجم معاملات آتی به شدت افزایش یافت، در حالی که در تمام ماه آوریل نسبتاً در سطوح پایین باقی مانده بود. Skew اعلام کرد:

حجم بازار آتی طی دو روز اخیر در رشد سریع قیمت از ۸,۰۰۰ تا ۹,۰۰۰ دلار، به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرد. این وضعیت مشابه آنچه بود که در ۱۲ مارس [در زمان یک روزه ۶۰ درصدی] رخ داد. روز گذشته حدود ۴۰میلیارد دلار معامله انجام شد.

آینده قیمت بیت کوین قبل و بعد از سومین هاوینگ چگونه خواهد بود؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند
حجم معاملات آتی بیت کوین؛ رشد شدید در ۱۲ مارس و ۲۹ و ۳۰ آوریل

داده‌های بازار نشان می‌دهد که کمتر از دو هفته قبل از هاوینگ، ساختار بازار ارزهای دیجیتال به جای تأثیرپذیری از تبادلات قرارداد آتی، از پلتفرم‌های معاملاتی نقدی تأثیر می‌پذیرد. این یعنی به عنوان مثال، حجم معاملات عادی در بایننس، بیشتر از معاملاتی آتی در بیتمکس تأثیرگذار است. این گذار از معاملات دارای اهرم‌های بالا به سمت معاملات نقدی طبیعی که از نشانه‌های سلامت بازار است، می‌تواند پایه‌گذار افزایش قیمت بعدی بیت کوین باشد.

کمتر از ده روز دیگر، هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتد و اثر چشم‌گیری بر روی صنعت ماینینگ می‌گذارد. این رویداد میزان بیت کوین‌هایی را که استخراج‌کنندگان می‌توانند با تأیید بلاک‌های تراکنش به‌دست بیاورند، به‌شکل ناگهانی کاهش می‌دهد و نرخ عرضه بیت کوین‌های جدید به بازار را کم می‌کند. مکانیزم هاوینگ بر کیفیت روند بیت کوین در نزدیک شدن به عرضه ثابت ۲۱ میلیون واحدی می‌افزاید. از آنجایی که فقط ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت، هاوینگ سرعت تولید آن‌ها را کاهش می‌دهد.

اما روایت‌ها درباره هاوینگ بیت کوین ممکن است بیش از آنچه که هست، با اهمیت به نظر برسد. در دو هاوینگ قبلی که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ رخ داد، قیمت بیت کوین تا ۱۰ الی ۱۱ ماه پس از رخ دادن هاوینگ، واکنش چشم‌گیری نشان نداد. در آینده نزدیک، بیت کوین برای ادامه رشد خود باید از مقاومت‌هایی در قیمت‌های ۹,۲۰۰، ۱۰,۴۰۰ و ۱۱,۴۰۰ دلار عبور کند. از سوی دیگر، محدوده بین ۷,۴۰۰ تا ۷,۶۰۰، به عنوان حمایت‌ اصلی بیت کوین عمل می‌کند و نمی‌گذارد قیمت به سطوح پایین‌تر برود. با این حال، اگر این حمایت شکسته شود، شاید دوباره شاهد برگشت قیمت به سطوح ۵,۰۰۰ دلار باشیم.

روند فعلی بیت کوین چگونه است؟

اریک تیس (Eric Thies)، معامله‌گر ارزهای دیجیتال، توضیح داد که موارد تکنیکال در شرایط نزدیک شدن بیت کوین به هاوینگ ۱۲ می (۲۳ اردیبهشت)، بسیار امیدوارکننده هستند. او گفت:

در دو هاوینگ قبلی، بیت کوین با رشد ۴۰ درصدی نسبت به اوج خود در آن زمان، قدرتمند ظاهر شد. در هر کدام از این رویدادهای قبلی، بیت کوین برای بیش از یک سال روند صعودی را تجربه کرد و سپس بعد از یک سال و نیم به بالاترین قیمت تاریخی‌اش رسید. حالا هم به نظر می‌رسد بیت کوین به دنبال رفتاری مشابه با هاوینگ‌های قبلی باشد.

به عقیده تیس، روند میان‌مدت بیت کوین خوش‌بینانه است، اما تأکید کرد که رسیدن قیمت به سطوح حمایتی پایین‌تر در کوتاه‌مدت اجتناب‌ناپذیر است. او افزود:

جدای از این موارد، به یاد داشته باشید که رشد اخیر ۲۵ درصدی بدون برگشت به مقاومت‌های قبلی نخواهد بود. این تلاشی برای تثبیت ساختار صعودی است.

پس از هاوینگ، بیت کوین برای ماندن در روند صعودی باید از حمایت ۷,۱۰۰ دلاری دفاع کند و به سطوح وسط ناحیه ۶,۰۰۰ دلاری نرسد. اگر پادشاه ارزهای دیجیتال بتواند با قدرت در بالای ۷,۱۰۰ دلار بماند، تیس معتقد است که می‌توانیم منتظر رسیدن قیمت به ۱۰,۶۰۰ دلار در ماه جاری باشیم. او اشاره کرد:

اگر فرض کنیم که پس از برگشت اولیه قیمت نسبت به رشد اخیر، حمایت حفظ شود و اگر گاوها نیروی فزاینده‌ای را که خودشان ایجاد کرده‌اند حفظ کنند، باید شاهد ۱۰.۶هزار دلار در ماه جاری باشیم و در ماه‌های پس از آن، می‌تواند تا رسیدن به اوج فعلی قیمت ادامه پیدا کند.

سناریوی صعودی برای بیت کوین

سناریوی صعودی برای بیت کوین در کوتاه الی میان‌مدت، طبق توضیحات تیس، بسیار بدیهی است. شاخص‌های تکنیکال مانند مکدی (MACD)، در بازه‌های زمانی بزرگ‌تر مانند هفتگی، نشان از یک حرکت صعودی جدید دارند. یک معامله‌گر ارز دیجیتال با نام مستعار «RookieXBT» گفت:

طرفدار استفاده از اندیکاتورها نیستم، اما این بار توجهم به آن جلب شده است. مکدی در تایم‌فریم هفتگی دوباره در حال صعودی شدن است. با هاوینگ زمان‌های جالبی فرا می‌رسد.

آینده قیمت بیت کوین قبل و بعد از سومین هاوینگ چگونه خواهد بود؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند
نموداری که RookieXBT منتشر کرد؛ شروع روند جدید مکدی.

شاخص RSI بیت کوین در محدوده ۸۰ تا ۹۰ درصد بالا و پایین می‌شود. رقمی بالاتر از ۷۵ نشان‌دهنده وضعیت اشباع خرید برای یک دارایی است؛ جایی که خریداران کاهش پیدا می‌کنند. اما با توجه به این‌که RSI در طول یک اصلاح قیمت احتمالی می‌تواند تا مدت‌های زیادی روی سطوح اشباع فروش بماند، اگر بیت کوین به شدت سقوط نکند و به محدوده ۴,۰۰۰ الی ۵,۰۰۰ نرسد، احتمال ادامه یافتن روند صعودی همچنان بالا باقی می‌ماند. تیس همچنین اظهار داشت:

اگرچه این مقاومت‌ها [۹,۲۰۰، ۱۰,۴۰۰ و ۱۱,۴۰۰ دلار] به آسانی شکسته نخواهند شد، از نظر کلان، این وضع موثر است و با هر بار تلاش بیت کوین برای شکستن مقاومت، قدرتمندتر می‌شود. تثبیت قیمت اتفاق خواهد افتاد و شرایط نیاز به آرام شدن دارد. بنابراین بازار تا حدی قابل کنترل باقی می‌ماند. به همین دلیل، کسانی که معتقد به افزایش قیمت هستند، باید توجه خود را به ۷.۱هزار دلار معطوف کنند. این نقطه جایی است که بسیاری از اندیکاتورها به عنوان حمایت به آن اشاره کرده‌اند، پس مهم‌ترین نقطه است.

بیشتر معامله‌گران انتظار کاهش قیمت را دارند

به دنبال برگشت قیمت بیت کوین از ۹,۵۰۰ دلار و رسیدن آن به اواسط سطوح ۸,۰۰۰ دلاری، معامله‌گرانِ بیشتری احتمال می‌دهند که بیت کوین به جای ادامه روند صعودی خود به ۱۰,۰۰۰ دلار، اکنون روی بالاترین قیمت اخیر خود باشد و احتمالاً باید شاهد سقوط باشیم. مایکل ون د پوپ (Michael van de Poppe)، معامله‌گر ارزهای دیجیتال، ضمن اشاره به این‌که به احتمال زیاد دیگر شاهد سطوح ۴,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰ دلار نخواهیم بود اذعان داشت که برگشت قیمت به محدوده ۶,۰۰۰ دلار منطقی و در جهت سلامت بازار است. او گفت:

فکر نمی‌کنم دوباره شاهد سطوح ۴,۰۰۰ – ۵,۰۰۰ دلار باشیم، به‌خصوص بعد از هاوینگ. با این حال، یک بازگشت سلامت به نظر منطقی می‌رسد که احتمالاً بعد از هاوینگ رخ می‌دهد. اهداف بالقوه برای این سطوح، رسیدن قیمت به خط میانگین متحرک ۲۰۰ هفته (MA ۲۰۰) در محدوده ۶,۵۰۰ الی ۷,۰۰۰ دلار است.

محیت سوروت (Mohit Sorout)، یکی از شرکای اصلی شرکت بیتازو کپیتال (Bitazu Capital) هم از قیمت ۹,۵۰۰ دلار به عنوان «نقطه‌ای منطقی که بیت کوین باید استراحت کند» یاد کرد. او همچنین اظهار داشت که این رشد شدید بیت کوین می‌تواند در کوتاه‌مدت قدرت خود را از دست بدهد.

آینده قیمت بیت کوین قبل و بعد از سومین هاوینگ چگونه خواهد بود؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند
تصویر نموداری که محیت سوروت منتشر کرد

یکی دیگر از معامله‌گران ارز دیجیتال با نام مستعار «Big Chonis Trading»، به این نکته اشاره کرد که رشد قدرتمند بیت کوین از اواخر آوریل باعث تشکیل «TD9» در نمودار روزانه قیمت بیت کوین شده است. TD9 یک سیگنال فروش در سیستم توالی TD است که زمان افزایش قیمت بیش از حد یک دارایی که احتمال اصلاح وجود دارد، فعال می‌شود. این معامله‌گر در توییتی نوشت:

۱۱ روز تا هاوینگ بیت کوین و یک رشد قیمت دیگر به علت ترس جا ماندن (Fomo) …؟ نمی‌توان به سادگی نحوه بسته شدن کندل روزانه دیروز و همچنین باز شدن کندل روزانه امروز را روی TD9 انکار کرد.

زوران کول (Zoran Kole)، تحلیل‌گر تکنیکال ارزهای دیجیتال اظهار داشت که طبق منطق، محدوده ۷,۸۰۰ الی ۸,۰۰۰ دلار حمایت بعدی بیت کوین است. او اشاره کرد که در تمام طول حرکت به سمت ۹,۵۰۰ دلار، خرس‌ها با یک حرکت صعودی بلندمدت روبه‌رو بودند و گاوها احساس رضایت داشتند و به همین دلیل، احتمالاً قیمت ۹,۵۰۰ دلار یک سقف بوده است. کول گفت:

به شخصه فکر می‌کنم روی یک سقف قیمتی هستیم. هنوز زود است که نظر قطعی بدهیم اما به نظر می‌رسد که این یک کندل SFP برای خالی کردن نقدینگی باشد. خرس‌ها ناله می‌کنند و گاوها احساس رضایت دارند. اگر سطوح ۸,۴۰۰ دلار حفظ شود، می‌توانیم منتظر ادامه رشد باشیم، در غیر این‌صورت ۷.۷ الی ۸هزار دلار سطح بعدی برای خرید است.

آینده قیمت بیت کوین قبل و بعد از سومین هاوینگ چگونه خواهد بود؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند
برگشت قیمت بیت کوین از یک خط روند مهم

این تجسم‌های نزولی کوتاه‌مدت برای بیت کوین مشابه با استدلال اریک تیس است که می‌گوید سقوط به زیر ۷,۰۰۰ دلار، احتمال ادامه یافتن روند نزولی را افزایش می‌دهد. تیس به کوین تلگراف گفت:

شاید قیمت تا ۶.۸ و ۶.۴هزار دلار هم برود، اما حرکت به این سطوح می‌تواند نشان‌دهنده ادامه روند نزولی باشد؛ همان روندی که سال گذشته قیمت را از ۱۵,۰۰۰ دلار در جولای ۲۰۱۹ (تیر ۹۸) به ۳,۸۰۰ دلار رساند.

مواردی همچون برگشت بیت کوین از یک خط روند (trendline) مهم که به ۱۲ مارس (۲۲ اسفند – زمان سقوط ۶۰ درصدی در یک روز) برمی‌گردد، سیگنال فروش TD9، توقف افزایش قیمت درست در نقطه‌ای که در فوریه به زیر آن رسیده بود و این اصل در میان معامله‌گران بیت کوین که باید در زمان شایعه خرید و در زمان انتشار خبر (رخ دادن رویداد هاوینگ) فروخت، دست به دست هم باعث می‌شوند که احتمال سقوط قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ بالا باشد.

با این حال، افزایش تقاضای قابل‌توجه برای بیت کوین که در رشد شدید حجم معاملات نقدی و افزایش علاقه شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیده می‌شود، ممکن است پایه‌گذار افزایش قیمت بیشتر باشد. به همین دلیل، با وجود رشد ۱۶۳ درصدی بیت کوین از قیمت ۳,۶۰۰ دلار تا ۹,۵۰۰ دلار، شاید بیت کوین قواعد بازی را به هم بزند و به رشد خود ادامه دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب