Scroll Top
بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

پیشگویی از گرایشات طبیعی انسان است. انسان‌ها کسانی را که درست پیش‌بینی می‌کنند، مورد تحسین قرار می‌دهند و پیشگویی‌های نادرست، خوشایندشان نیست. مخصوصاً وقتی اختلاف مقدار پیش‌بینی شده با مقدار واقعی زیاد باشد.

چندین سال است که صنعت ارزهای دیجیتال شاهد نوسانات بسیار شدیدی است. هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند در چند ثانیه، ساعت، روز، هفته و ماه آینده چه اتفاقی روی خواهد داد، چه برسد به چند سال آینده.

زمانی که همه پیش‌بینی می‌کردند بیت کوین خواهد مرد، قیمت آن به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید و زمانی که پیش‌بینی می‌شد قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار خواهد رسید، قیمت تا ۳,۲۰۰ دلار سقوط کرد.

با پایان رسیدن سال ۲۰۱۹ قیمت بیت کوین در حال نوسان در حدود ۷,۲۰۰ دلار است. پیش‌بینی‌های زیادی از قیمت آینده بیت کوین مطرح شده که بسیار دورتر از این عدد بودند، مخصوصاً پیش‌بینی‌های طرفداران بیت کوین که بسیار خوشبینانه بیان می‌شدند.

پیش‌بینی‌های اشتباه یا دور از انتظار

به مرور چند مورد از پیش‌بینی‌هایی می‌پردازیم که نتوانستند قیمت بیت کوین را به دقت حدس بزنند:

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

مایک نووگراتز؛ ۲۰,۰۰۰ دلار

لیست را با پیش‌بینی منطقی و محاسبه‌شده «مایک نووگراتز» (Mike Novogratz)، مدیر عامل «گلکسی دیجیتال» شروع می‌کنیم. نوواگراتز با دیدی منطقی که به بازار ارزهای دیجیتال دارد، پیش‌بینی کرده بود قیمت بیت کوین به رکورد تاریخی خود یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

او با رسم یک کانال موازی از قیمت ۴,۰۰۰ تا ۱۳,۵۰۰ دلار، اظهار داشت که با افزایش مجدد علاقه موسسات به بیت کوین، قیمت آن دوباره به ۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. دلیل دیگر خوشبینی نووگراتز به پیش‌بینی خود، افزایش انتظارات برای راه‌اندازی لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک و همچنین پلتفرم TON و گرام، ارز دیجیتال تلگرام بود. البته هیچکدام از این دو فعلاْ به نتیجه نرسیده‌اند.

نووگراتز (Mike Novogratz) در تازه‌ترین پیش‌بینی خود اعلام کرده است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به رقم ۱۲,۰۰۰ دلار می‌رسد.

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

بانک آلمانی BayernLB: حدود ۹۰,۰۰۰ دلار

غالباً بانک‌ها طرفدار افزایش قیمت بیت کوین نیستند. اما بانک دولتی BayernLB که در مونیخ مستقر است، جهش بزرگی را برای ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرد. این بانک آلمانی در گزارشی که در ۱ اکتبر (۹ مهر) منتشر کرد، به این نکته اشاره داشت که هاوینگ بیت کوین هنوز بر قیمت این ارز تاثیر نگذاشته است.

این بانک همچنین اشاره کرد طلا که یک دارایی دیگر برای ذخیره ارزش است، برای بدست آوردن نسبت انباشت به جریان بالا در هزاره جدید کار سختی در پیش دارد. از طرف دیگر این موسسه مالی معتقد است نسبت انباشت به جریان مشابه برای بیت کوین در چند ماه قابل دستیابی است. این گزارش در پایان نتیجه‌گیری کرده:

اگر نسبت انباشت به جریان بیت کوین در می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) وارد مدل شود، قیمت در حدود ۹۰,۰۰۰ دلار خواهد بود. این بدان معناست که اثر هاوینگ پیشِ رو در قیمت فعلی (۸,۰۰۰ دلار در زمان گزاش) لحاظ نشده است.

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

آنتونی پامپلیانو؛ ۱۰۰,۰۰۰ دلار

پیش‌بینی قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلاری توسط «آنتونی پامپلیانو»، در سال ۲۰۱۷ و قبل از سقوط قیمت بیت کوین از رکورد تاریخی آن اتفاق افتاد. او بعدها اذعان کرد قیمت بیت کوین ممکن است تا ۳,۰۰۰ دلار هم سقوط کند و سپس در سال ۲۰۱۹ صعودی شود، که این اتفاق هم افتاد.

خوش‌بینی او برای صعود قیمت بیت کوین تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار هنوز از بین نرفته است. او در مصاحبه‌ای در دوم جولای (۱۱ تیر)، گفت ممکن است قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. او با اشاره به اینکه هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد و پاداش استخراج بیت کوین به نصف خواهد رسید، گفت دلیل اساسی پیش‌بینی او مکانیسم عرضه و تقاضا در اقتصاد است.

با نگاهی به تاریخچه هاوینگ‌ها، متوجه خواهیم شد که داده‌ها پیش‌بینی پامپلیانو را تایید می‌کنند. بعد از هاوینگ اول بیت کوین در سال ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین تا ۱۰ برابر رشد کرد و در سال ۲۰۱۶ نیز، پس از دومین هاوینگ، قیمت رشد ۴۰۰ درصدی را تجربه کرد. هر دو روند صعودی تقریباً یک سال بعد از هاوینگ اتفاق افتادند.

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

سیمون پیترز؛ ۱۰۰,۰۰۰ دلار

در تاریخ ۲۶ ژوئن، «سیمون پیترز» (Simon Peters)، تحلیل‌گر eToro متوجه شد وقتی قیمت بیت کوین ۱۱,۸۰۰ دلار بود، ۱۴ روز طول کشید تا به رقمی معادل ۲۰,۰۰۰ دلار برسد. وی با استناد به همین الگو، تصور می‌کرد بیت کوین همین امسال نیز مسیر سهمی‌وار خود را ادامه خواهد داد.

از نظر او چیزی که روند فعلی را از هاوینگ قبلی که منجر به رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ بیت کوین شد، متمایز می‌کند، طبیعت ذاتی آن است. روند صعودی قبلی با اطلاعات نادرست زیادی که با جستجوی اصطلاحاتی مانند «خرید بیت کوین» در گوگل همراه بود، تقویت شد.

وی با نگاه به این واقعیت که سرمایه ورودی به بازار از طرف موسسات و سرمایه‌گذارانی است که قبلاً دارایی‌های خود را با استیبل کوین‌ها (ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت) ذخیره‌سازی کرده بودند، تصور می‌کند روند صعودی بعدی توسط همین موسسات پایه‌گذاری خواهد شد.

علاوه بر این عوامل، پیترز معتقد است سود بیت کوین حتی از آلت کوین‌ها نیز بیشتر خواهد بود، چون درصد تسلط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال افزایش خواهد یافت. با توجه به همه این عوامل، پیترز پیش‌بینی کرده بود قیمت بیت کوین تا پایان سال به ۵۰,۰۰۰ الی ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

پیش‌بینی‌های بسیار اشتباه یا بسیار دور از انتظار

علاوه بر پیش‌بینی‌های ذکر شده، افرادی نیز بودند که اعداد دور از ذهنی برای قیمت بیت کوین در سال‌های آینده پیش‌بینی کردند که به مرور چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

تیم دریپر؛ ۲۵۰,۰۰۰ دلار

این میلیونر و سرمایه‌گذار معروف به خاطر پیش‌بینی‌هایش از قیمت بیت کوین مورد توجه قرار گرفته است. او پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۱ به ۲۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.

تیم درپیر در ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳)، نزدیک به ۳۰,۰۰۰ بیت کوین را که توسط پلیس آمریکا توقیف شده و به حراج گذاشته شده بود را خرید.

دریپر یک بار اشاره کرد که پیش‌بینی قیمت ۲۵۰,۰۰۰ دلاری او برای بیت کوین «محافظه‌کارانه» بود. پیش‌بینی قبلی او بر پایه عواملی مانند مقبولیت بود. با این حال، وی معتقد است ویژگی‌هایی مانند لایتنینگ، که به منظور سریع‌تر و ارزان‌تر شدن تراکنش‌های کوچک بیت کوین طراحی شده است، می‌تواند به عنوان کاتالیزوری برای روند صعودی بعدی بیت کوین عمل کند.

چیزی تا سال ۲۰۲۱ نمانده و از نظر کارشناسان بعید به نظر می‌رسد که بیت کوین طی یکی دو سال بتواند چنین رشدی را تجربه کند.

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

مک‌آفی؛ ۱ میلیون دلار

وقتی صحبت از پیش‌بینی های بالا و عجیب و غریب برای بیت کوین به میان می‌آید، حتماً باید اشاره‌ای به «جان مک‌آفی» (John McAfee) کرد. او در ۳۰ سپتامبر (۸ مهر)، در مصاحبه‌ای با فوربس و در جواب سوالی که به پیش‌بینی ۵۰۰,۰۰۰ دلاری او تا پایان سال ۲۰۲۰ مربوط می‌شد، پیش‌بینی خود را دو برابر کرد و به یک میلیون دلار رساند.

در همان مصاحبه وقتی از دلایلش برای این پیش‌بینی‌ سوال شد، در پاسخ گفت:

بیایید واقع‌بین باشیم، فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد که ۷ میلیون از آن برای همیشه گم شده‌اند. اگر ساتوشی مرده باشد باید یک میلیون عدد نیز به این تعداد اضافه کنیم.

استدلال «کمیابی بیت کوین» برای کسانی که به نظریه اقتصادی کلاسیک عرضه و تقاضا معتقد هستند، جذابیت دارد. اما با توجه به اینکه فقط ۸۰۰,۰۰۰ کیف پول بیش از یک بیت کوین در خود ذخیره کرده‌اند، برای اکثر کاربران، این استدلال جایگاه خاصی ندارد. اکثریت قریب به اتفاق دارندگان بیت کوین، فقط کسری از بیت کوین را در کیف پول خود ذخیره کرده‌اند.

بدترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

پیتر شیف؛ ۴,۰۰۰ دلار یا کمتر

در حالی که پیش‌بینی‌های ذکر شده همگی از طرف افراد متعصب به بیت کوین، و بالاتر از قیمت فعلی بودند، این پیش‌بینی از سوی یک منتقد است. در ماه سپتامبر (شهریور)، زمانی که قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت از ۹,۷۰۰ به ۸,۰۰۰ دلار رسید، پیتر شیف (Peter Schiff) ادعا کرد این ریزش قیمت، آغاز یک سقوط بزرگ است. او در ادامه گفت ریسکِ سقوط قیمت به ۴,۰۰۰ دلار و حتی کمتر، بسیار زیاد است.

ادعاهای شیف برای بیشتر طرفداران بیت کوین تعجب‌آور نبود. او در ۳۱ جولای (۹ مرداد)، گفتگویی با پامپلیانو بر سر همین موضوع داشت. این دو قبل از آن هم در رسانه‌های اجتماعی بر سر موضوع «طلا و بیت کوین» با یکدیگر به بحث پرداخته بودند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب