Scroll Top
بیت‌ کوین در مسیر تکرار الگوی صعودی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶؛ تقاطع طلایی در شرف وقوع است

بیت‌ کوین در مسیر تکرار الگوی صعودی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶؛ تقاطع طلایی در شرف وقوع است

نشانه‌هایی در نمودار قیمت بیت کوین مشاهده می‌شود که شباهت‌هایی با آغاز بازار صعودی در سال‌های ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ دارد. میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای بیت‌ کوین در آستانه‌ی شکستن میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای در هفته‌ی آینده است. بر اساس داده‌های صرافی بیت استمپ این رخداد برای اولین بار پس از ماه می ۲۰۱۶ در شرف رخ دادن است.

بیت‌کوین در مسیر تکرار الگوی گاوی سال 17-2016
تقاطع طلایی و مرگ میانگین‌های متحرک ۵۰ و ۱۰۰ هفته‌ای در قیمت بیت کوین

تقاطع میانگین‌های متحرک نشانگرهایی برای شتاب و اندازه‌ی حرکت هستند که به معامله‌گران در یافتن روند بازار کمک می‌کنند. تقاطع طلایی بیانگر این است که روند صعودی در آستانه‌ی وقوع است. مطالعات میانگین‌های متحرک بر طبق داده‌های تاریخی است و تقاطع این میانگین‌ها (به خصوص آنهایی که طولانی مدت هستند) کمی با تاخیر نسبت به قیمت حرکت می‌کنند. برای مثال میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای بر پایه‌ی داده‌های یک ساله است اما میانگین متحرک ‌۱۰۰ هفته‌ای نسبت به حرکات دوساله‌ی بیت‌ کوین حساس است.

به نقل از کوین‌دسک، رشد قیمت بیت‌ کوین در دسامبر ۲۰۱۸ از قیمت 3,122 دلار تا ۱۳,۸۸۰ دلار در ژوئن ۲۰۱۹ باعث قرار گرفتن میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای در یک مسیر صعودی شده است. با استناد به این موضوع می‌توان گفت که تقاطع میانگین‌ها شاخص و نشانگری پیرو (Lag) و در واقع دنبال‌کننده‌ی قیمت است که قدرت پیشبینی محدودی دارد.

تقاطع طلایی توجه را به این واقعیت جلب می‌کند که بیت‌ کوین در می ۲۰۱۶ با تقاطع همین دو میانگین متحرک وارد روند صعودی ۱۹ ماهه‌ی خود شد.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین

با توجه به نمودار مشاهده می‌شود که میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای بالای میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای تایید شده است و به دنبال این حرکت قیمت از ۴۳۰ دلار حرکتی انفجاری تا ۲۰,۰۰۰ دلار را آغاز کرد. کف ۳۷۷ دلاری قیمت که چهار هفته قبل از تایید تقاطع تشکیل شده بود نیز هرگز دوباره مشاهده نشد.

نکته‌ی جالب اینکه از قدرت روند نزولی با تقاطع مرگ این دو میانگین متحرک در آوریل ۲۰۱۵ کاسته شده است. همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌شود، مشابه این حرکات قیمتی را در اوایل سال جاری می‌توان یافت.

نمودار قیمت بیت‌کوین (2019 - 2018)
نمودار قیمت بیت‌ کوین (۲۰۱۹ – ۲۰۱۸)

بیت کوین در ماه فوریه امسال علی‌رغم ثبت تقاطع مرگ، کف بالاتر ۳,۷۰۰ دلار را تشکیل داد که پایانی بر بازار نزولی ۲۰۱۸ به حساب می‌آمد. با توجه به این احتمال که تاریخ در حال تکرار شدن است، دلایلی مبنی بر اینکه تقاطع طلایی این دو میانگین می‌تواند برای آینده‌ بیت‌ کوین مفید واقع شود وجود دارد.

با این حساب در یک الی دو روز آینده احتمال رشد قیمت بیت‌ کوین وجود دارد. در زمان نگارش این مطلب بیت کوین در قیمت ۷,۲۲۰ دلار در صرافی بیت استمپ خرید و فروش می‌شود.

نمودار روزانه و سه روزه قیمت بیت‌ کوین
نمودار روزانه و سه روزه قیمت بیت‌ کوین

سایه‌های بلند کندل‌های روزانه‌ی دو الی سه روز گذشته نشان از عدم پذیرش سطوح پایین‌تر و خستگی فروشندگان دارد. این مسئله به همراه تغییر وضعیت هیستوگرام مکدی به بالای خط صفر، چشم‌انداز رشد دوباره قیمت تا سقف مثلث نزولی را در قیمت ۷,۶۰۰ دلا تقویت کرده است.

این الگو در صورتی اعتبار خود را از دست خواهد داد که قیمت به زیر حمایت ۶,۸۴۷ دلاری برود که در این صورت بیت‌ کوین برای دیدن کف‌ اخیر خود،‌ راهی ۶,۵۰۰ دلار خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب